Ya İki Atom Birleşmeseydi

Atomun enerji düzeyleri ile ilgili yapılan analizlerin bir sonucu olarak, 1925’de Pauli meşhur dışarlama ilkesini öne sürdü. Bu ilkeye göre; çok elektronlu bir atomda aynı kuantum durumunda (atomun en iç kabuklarında) birden fazla elektron asla bulunamaz. Dışarlama ilkesinin keşfiyle Pauli, çok elektronlu atomların yapısı hakkında uzun zamandır duran bir probleme de cevap bulmuş oldu. Bu problem, bütün elektronların niçin atomun en iç tabakasında yerleşmemeleri idi.

Şimdi iki parçacık (elektron) ele alalım. Bu iki parçacık aynı uzay (aynı boyut) ve aynı kuantum durumunda olduğunda ‘birbirini yok edecek’ anti-simetrik toplam özfonksiyonlarla temsil edilir. Bunun için, elektronlar atomun en iç kabuklarıyla ifade edilen aynı kuantum durumunda bulunamazlar.

 

atom

Esas problemin önemini vurgulamak için, eğer bir atomdaki bütün elektronlar, atomun en iç kabuğunda olsaydı, bu durumda atom asal bir gaz (elektron alış-verişi yapmayan, başka elementlerle birleşme eğilimi göstermeyen tek atomlu gazlar) gibi olacaktı. Yani bir atom başka bir atomla birleşmeyecek, molekül oluşturmayacaktı. ‘Pauli dışarlama ilkesi’ bütün atomlar için geçerli olması gerektiğine göre, eğer atomlar bu ilkeye uymazlarsa ne olurdu? Tek bir molekül bile oluşmazdı değil mi? Bilinen 115 elementin hiç biri var olmazdı. Kısacası canlılık olmazdı.

Buradan şunu anlıyoruz ki, evrenin, tüm ihtişamıyla var olduğu andan itibaren işleyen kusursuz bir düzeni var. Ve bu düzeni her an kontrolünde tutan üstün bir akıl.

 

Etiketler:,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: Halime YARAR

Fizikçi..

Bu yazıya paylaş

2 Yorumlar

  1. ewt kıyamet kopardı şimdi yazıyı okim gerçekten öylemi

    Bir Cevap Gönder
  2. Hiçbirşey olmazdı :) Allah ne güzel uyum içinde ne güzel yaratmış :)

    Bir Cevap Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir