Uzayda Ölecek Kişiler Aranıyor!

Evet genel olarak hepimizde bilinmeye duyulan merak dürtüsü fazlasıyla gelişmiş durumdadır. Peki bilinmeyende yaşamın son bulması sizce kulağa nasıl geliyor? Mars one şirketler grubu ömrünü Mars’ta tamamlayacak meraklılar arıyor. Merak diyorum çünkü hiçbir gerekçe başka bir gezegende ölümü kabul ettirmez gibi geliyor. Bakalım şartlar ve olanaklar neymiş.?

İLK EKİP 2023 YILINDA

Kendilerini ‘kâr amacı gütmeyen bir firma’ olarak tanımlayan Mars One şirketi, Kızıl Gezegen‘e ilk ekibin 2023 yılında indirilmesini planladıklarını, daha sonra da 2 yılda bir yapılacak insan sevkiyatıyla koloninin genişletileceğini duyurdu.

18-40 YAŞ ARASI, İNGİLİZCE BİLEN

Başvuracak kişilerin 18 ila 40 yaş arasında ve fiziken sağlam olmasını şart koşan firma, “Adaylar İngilizce bilmeli ve hayatta kalma yöntemlerine aşina olmalı” diyor.
Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile belirsiz bu fantezi misyon için gereken 6 milyar dolarlık bütçenin bir bölümünün, başvurulardan alınacak 18 dolarlık ücretlerle karşılanabileceği belirtiliyor. Tabi ki, medyada ilgi gördükçe bu işin asıl büyük maliyetinin sponsorlar tarafından karşılanması planlanıyor. astronot 300×225 Uzayda Ölecek Kişiler Aranıyor!

 

astronotBaşvuruların sonunda seçilecek 40 astronot adayı, 7 yıl sürecek eğitimin ardından, Mars’a yollanacak. Geri dönmeyi sağlayacak bir teknoloji henüz bulunmadığı için de bu bilet ‘tek-gidiş’ şeklinde olacak.
Misyonun kalkış, iniş gibi birçok aşamasının internetten canlı verileceğini belirten firma, tahminen 4 milyar kişinin bu büyük macerayı izleyeceğini kaydetti. İlk ve müteakip tüm sevkiyatlarda Mars’a ikişer kadın ve ikişer erkek gönderileceği belirtilirken, kısırlık testi şartı koşulmayacağı ifade ediliyor.

Kızıl Gezegen’e gidecek kişilerin çok zorlu bir ortamda kurulacak küçük ünitelerde yaşayacağını söyleyen firma yöneticisi, Mars sakinlerinin, internet üzerinden 6 ila 20 dakikalık gecikmeli şekilde de olsa Dünya’daki yakınlarıyla iletişim kurabileceğini söyledi.

Şirket, bilinmeyene yolculuk için daha şimdiden 100 ülkeden 10 bin ön başvuru aldıklarını açıkladı. Ayrıca Mars one şirketler grubu baş yöneticisi Bas LANSDROP geride kalan ailelere yıllık 42 bin $ ödeme yapacaklarını açıkladı. Bu rakam bilinmezlik yolculuğunu daha da cazip hale getiriyor.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5 Yorumlar

 1. kim gidipte dönmemeyi göze alır ya ne cahilce birşey. bence yasaklanmalı bu proje

  Bir Cevap Gönder
  • Adamlar marsa gidecek,ekmek almaya değil.

   Bir Cevap Gönder
 2. Allah allah başka birşey bulamamışlarmı işsizler 😀

  Bir Cevap Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir