Trigliserid Yüksekliği , Tedavisi , Düşürme , Belirtileri

Kolestrol gibi kan önemli kan yağlarından biri olan Trigliserid vücutta yakılamayan bütün şekerli gıdalar karaciğer tarafından trigliserid denen bir kan yağına çevirir.   Trigliserid yüksekliği son derece telikeli olup damar sertliği ve kalp krizi gibi önemli sorunlara yol açar.

Trigliserid için referans değer 150mg/dl ‘nin altındaki değerlerdir. Yüksek olarak kabul edilen  200mg/dl nin üzerinde ki değerler, 500mg/dl’nin üzerindeki değerler çok yüksek olarak kabul edilir. 1000mg/dl’nin üstünde olan trigliserid değerleri pankreas iltihabı (pankreatit) riskini doğurur.

triglserid-yuksekligiBu değerler yüksek seyrederse yani tedavi edilmez ise kalp hastalığına yakalanma riski artar. Aynı zamanda kolestrol düzeyleri de beraberinde bir miktar artar . İyi huylu kolestrol olarakta bilinen HDL Kolestrol ise düşer. Ailesel Hipertrigliseridemi denen genetik lipid yüksekliği bu durumların sebebi olabilir.  Kan yağlarınızı ölçtürdükten sonra trigliserid değerinizi HDL Kolestrol değerinize bölün eğer 2 nin üstündeyse diyet veya doktorunuzun ön göreceği ilaçlar , ek olarak spor yapmak gerekir. Önemli bir sorundur ve çabuk tedavi edilebilir bu yüzden aksatmadan doktora gidilmelidir. Özellikle ailesel kaynaklı bir durum yok ise iyi bir spor ve diyet ile 1 kaç gün içerisinde trigliserid normal değerlere düşürülebilir.

Trigliserid yükselmesi kolestrol gibi yağlardan farklı olarak yağlı yiyeceklerden dolayı değil daha çok şeker, nişasta, pirinç, un , patates gibi korbonhidratça zengin besinlerden yükselmektedir. Trigliserid değerinizi ölçtürmeden önceki gece alkol almadığınızıdan ,ağır bir yemek yemediğinizden ve tatlı yemediğinizden emin olunuz. Aksi takdirde yanıltıcı değerlerle karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Trigliserid nasıl düşürülür?

Google Aramaları:

  • trigliserid yüksekliği belirtileri
  • trigliserit yüksekliği belirtileri
  • trigliserid yüksekliği belirtileri nelerdir
  • trigliserid yüksekliği nasıl düşürülür
Etiketler:, , , , , , , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir