Şeker Hastaları İçin Günlük Bakımlar 1 (Ayak Bakımı)

Bu yazımız daha çok diyabet hastalarının yaklaşık %90’ını oluşturan Tip2 diyabet (insülin bağımlısı olmayan diabetes mellitus-oral antidiyabetiklerle konrol altına alınabilen) hastaları için yazılmıştır. Fakat bir çok önerimiz daha erken yaşlarda gelişen tip1 diabetes mellitus hastalarına da fayda sağlayacaktır.

Şeker hastalarında günlük ayak bakımı nasıl olmalıdır?

seker-hastaligi-ayak-bakimiEvet şeker hastaları için ayak bakımı muazzam derecede önem taşımaktadır. Diyetine dikkat etmeyen veya herhangi bir sebepten dolayı şeker düzeyi çok yüksek seyreden bireylerde  özelliklede ilerleyen yaşlarda diyabetik nöropati veya damar sertliği gibi hastalıklar neticesinde ayaklarda iyileşmeyen yaralar, kangrenler, ülserler meydana geldiği görülmüştür. Fakat hastalığınızı tanır gerekli bakımları ve tedavileri uygularsanız hiç bir komplikasyon yaşamadan yaşamınızı kaliteli bir biçimde sürdürebilirsiniz. Ayak bakımı için her gün yapılması gereken ve dikkatli olunması gereken hususları irdeleyeceğiz.

 • Ayaklarınızı her gün mutlaka yıkayınız. Yıkarken ılık su tercih ediniz çünkü çok sıcak su ve çok soğuk su ayak derinizi hassaslaştırır böylece çabuk yaralanma riskiniz olur. Ayağınızın her tarafını yıkadığınızdan emin olun özellikle parmakların aralarını ve altını titizlikle yıkayınız.
 • Ayaklarınızı kurulamak için bir havlunuz olsun. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra hemen kurulamanız çok önemlidir nitekim ayak mantarları nemi çok sever ve mantar sonucu iyileşmeyen yaralara sebebiyet verebilirsiniz. Havlunuzun son derece  temiz olmasına ,  sadece ayak için kullanılmasına ve sizden başkasının kullanmamasına özen gösteriniz. Sık sık havlunuzu yıkamayı unutmayınız.
 • Kaliteli kremler ve losyonlar kullanın. Doktorunuzun önereceği kaliteli ayak kuruluğunu önleyici , nemlendirici ve derinizin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlayacak kremler kullanın. Böylece yara almanız güçleşecek ve şeker hastalarının büyük problemi olan iyileşmeyen yara problemlerini yaşamayacaksınız.
 • tirnak-kesimiTırnaklarınızı düzenli olarak kesiniz. Tırnak keserken dikkat edilmesi gereken şu hususlar vardır. Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin tırnaklar etinize batabilir ve yaralanabilir. Tırnaklarınızı banyo yaptıktan sonra kesiniz böylece tırnaklarınız yumuşamış ve kesimi kolay bir hale gelmiş olacaktır. Tırnak makasınız size özel olsun. Yanlışlıkla tırnak etinizi keserseniz hemen bir doktora başvurun ve diyabet olduğunuzu söyleyin . Küçük yaralar bile sizin için tehlike oluşturabilir.
 • Diyabetik ayakkabılar kulanın. Şeker hastasıysanız artık normal ayakkabılardan vaz geçmenizin zamanı gelmiş demektir . Diyabetik veya ortopedik ayakkabılarınızın aynı zamanda anti bakteriyel özellikli olmasına dikkat edin. Parmak bölümünün geniş olmasına dikkat edin.  Ortopedi uzmanınız ayaklarınızın basınç dağılımına göre size en uygun ayakkabıyı seçmenize yardımcı olacaktır. Kaliteli ve duyulmuş markaları tercih edin. Ayakkabınızı her gün mutlaka temizleyin. Mümkünse iki çift alın her gün aynısını giymeyin. Bu bilgiler sizi ayakkabıların ortam hazırlayacağı yaralardan koruyacaktır.
 • Terlik kullanmayın. Özelliklede yaz aylarında terlik ve sandalet tercih edilmekte fakat siz asla terlik kullanmayın. Günlük hayatta ayağınızın başına ne geleceği belli değildir. Bu yüzden yaralanmalara mahal vermemek için korumasız olan terliği tercih etmeyin.
 • Çoraplarınızı her gün değiştirin. Hijyen için çorapları değiştirmeniz gerekmektedir. Lastikli çoraplar kullanmayın kan dolaşımı çok önemlidir. Eğer lastikliyse çorabınız bir makas yardımıyla lastik tarafını kestikten sonra kullanın. mümkünse anti bakteriyel veya gümüş çorap kullanın.
 • Ayağınızın muayenesini kendi kendinize yapın. Özelliklede diyabetik nöropatiye yakalanmış hastalar hissizlik nedeniyle ayaklarına aldığı yaraları fark etmezler acısını duymazlar. Tırnak batmaları da aynı şekilde. Ayaklarınız için küçük bir ayna temin edin ve ayak altlarınıza iyice bakın herhangi bir yaralanma durumu varsa derhal doktora başvurun.
 • Ayağınız yaralanırsa asla kendiniz tedavi etmeye ve birşeyler sürmeye kalkmayın. Küçük bir yara varken büyük bir derdiniz olmasın. Doktor size gereken ilgiyi gösterecektir.

Bunları alışkanlık haline getirdikten sonra , Ayağım kesilir mi ? Ayak ülseri olur muyum? Kangren olur muyum? gibi sizi korkutan sorular aklınıza gelmesin. Unutmayın diyabet, eğitim ve kurallara uyarak yaşandığında size zararı olmayacaktır.

Etiketler:, , , , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

4 Yorumlar

 1. Hocam bende 4 yaşından beri şeker hastasıyım.Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.Hoşuma gitti.Allah umarım yardımcımız olur.

  Bir Cevap Gönder
 2. yaraların bakımı mutlaka iyi yapılmalı

  Bir Cevap Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir