PHP Kodları Arasında Shortcode Kullanmak

shortcode-kullanimiphp içinde shortcode , tema içinde shortcode kullanımı , kodlar arasıda shortcode kullanma

Wordpress’de shortcode kullanımı, wordpress’in bize sunduğu nimetler arasında ve büyük kolaylık sağlayan kısa kodlardır diyebiliriz. Functions.php ye çeşitli fonksiyonlar ekleyerek çeşitli shhortcode’ler ekleyebildiğimiz gibi tema ve plugin yapımcılarıda bu özelliği fazlaca kullanmaktadır. Yahut hale hazırda olan temamızda yine hale hazır da shortcode’ler standart olarak gelir fakat bunları sadece yazı ve sayfa içinde kullanmamıza imkan tanırlar. Oysa bizim gibi tema yapımcısı ve editörleri bu kodları header’da, sidebar’da , footer’da ve temamızın herhangi bir yerinde kullanmak isteyebiliriz. Tema içerisinde shortcode kullanmamız için yapmamız gereken ilgili tema dosyamızı açıp (header.php, footer.php , sidebar.php , home.php , slider.php gibi.. ) içerisine aağıdaki kodu eklememiz gerekiyor.

<? php echo do_shortcode('[resim"]') ?>

Buradaki [resim] shhortcode’si örnek olarak verildi sizin kısa kodunuz neyse onu kullanacaksınız. Tabi bunu bir div , span, ul, a içine alıp bir class tanımlayarak css özelliklerini belirlemeniz gerekir aksi takdirde istediğimiz görüntüyü elde edemeyiz. Bu yazıya ulaştığınıza göre shortcode’niz temanızda tanımlı haldedir fakat ben genede sizi bilgilendirmek isterim ki temamıza özel kendi shortcode’muzu nasıl oluşturacağınızı detaylı olarak başka bir yazımda anlatacağım. Bu yüzden sağdaki ebülten’e kaydolun yararlı yazılarımızı takip edebilirsiniz böylece. Yapamadığınız veya sormak istediğiniz hususları yorum bölümünden iletebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım . Sorun yoksa bile teşekkür edelim en azından :) Sevgili WP’ciler Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Etiketler:, , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir