Oruç Tutarken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Ramazan ayında tok tutacak yiyecekler , sahurda ne yemeli, sahurda acıkmamak için ne yemeli , ramazanda acıkmamak için besinler, oruç tok tutan yiyecekler, soruç tok tutan yiyeceklerahur doktor tavsiyeleri bu soruların cevabı basit yeterki uygulayın.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte zengin türk mutfağının gücü tekrar gözler önüne serildi. Fakat malesef lezzetli yemeklerimizin çoğunun glisemik indexi kolesterol yağ oranları genelde fazla bu yüzden sağlıklı beslenmek hayati önem taşıyor. Çalışanlarımız ve çok fazla acıkanlarımız (insülin direnci olanlar, hipoglisemiler yaşayanlar) oruç tutarken zorlanmaktadır. Bunun temelnde yatan sebep ise genelde hamur işleri ve proteinden zayıf bir beslenme biçimi seçmeleridir. Peki acıkmamak için neler yapılmalı;

Sponsor Bağlantılar:

  • Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenin; bu sizin daha geç acıkmanızı sağlar. Örneğin beyaz undan yapılmış ekmek yerine tambuğday ekmeği ,kepekli ,ekmek ,tam tahıllı ekmekler tüketin. Özellikle sahurda şekerli ve şeker ihtiva eden yiyecekleri tüketmeyin veya çok az tüketin. Glisemik indeksi yüksek diğer besinler: patates, pirinç, bezeleye , havuç , hamur işleri gibi listeyi uzatabiliriz.
  • Protein ağırlıklı beslenin;Çok fazla yağ içermeyen kırmızı et , beyaz et, süt, yoğurt , yumurta,peynir, kaşar peynir gibi yiyecekler oldukça uzun süre acıkmamanızı sağlar. Aşırıya kaçmadan sahurda bu yüyeceklerden tüketin.
  • Bol meyve tüketin;Meyveler  her dönemde insan vücuduna, içerdiği antiooksidanlar ve vitaminlerle yararlı olmuştur. Elma , aarmut, kiraz, erik , şeftali gibi yaz meyvelerini aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda var. Bunlar vücut direncinizi de artırıcı yönde etki yapacaktır. Sahurda meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih edin.

İftar da nasıl beslenmek gerektiği konumuza bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.  Ramazanda oruç tutarken susamamak için ne yapılmalı konusunu da daha sonra işleyeceğiz takipte kalın.
Bu yazıyı paylaş:
Share

Google Aramaları:

  • oructa acikmamak icin
  • oruçta acıkmamak için ne yemeli
  • oruc tutarken acikmamak icin
  • oruç tutarken acıkmamak için ne yapmalıyız
  • oruç tutarken acıkmamak için sahurda ne yemeliyiz
  • oruçta acıkmamak için ne yapmalı
  • ramazanda acıkmamak için ne yapmalıyız
Etiketler:, , , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir