Evren Nasıl Varoldu?

Amerika’lı astronom Edwin Hubble, 1900’lü yıllarda kullandığı dev teleskobu ile gökyüzünü inceliyordu. 1929 yılında yıldızların, dünyadan sürekli uzaklaştığının farkına vardı. Hubble, yıldızların ve galaksilerin yalnızca dünyadan değil, birbirlerinden de uzaklaştığını gözlemledi. Yani “evren her an genişlemekteydi.”

Zamanda geriye doğru gittiğimizde evrenin tek bir noktadan başladığı ortaya çıkıyordu. Bu nokta “sıfır hacim ve sonsuz yoğunluğa” sahip olmalıydı. Evrenin başlangıcı işte bu noktanın patlamasıyla gerçekleşti. Evrendeki tüm cisimlerin bir arada oldukları ve patlamayla (Big Bang ile) sonradan ayrıldıkları anlaşıldı.

Eğer evren Büyük Patlama ile oluştuysa bu patlamadan arta kalan ve evrenin her yerinde eşit olan bir radyasyonun, patlamayla birlikte ortaya çıkması gerekiyordu. 1965 yılında evrenin her yerine eşit dağılmış olan “Kozmik Fon Radyasyonu” keşfedildi. Bu bulgu, Big Bang teorisinin açıkça bir ispatı oldu. Bununla beraber uzaydaki helyum ve hidrojen gazlarının miktarı da Big Bang için önemli bir delil oldu. Evrenin bir başlangıcı olmasaydı, evren sonsuzdan beri var olsaydı, evrendeki hidrojen tamamen yanarak helyuma dönüşmeliydi. Günümüzde yapılan ölçümler bize, evrendeki hidrojen-helyum oranının, Big Bang’den arta kalan hidrojen-helyum oranının teorik hesaplamalarına tam uyumlu olduğunu gösterdi. Bu da Big Bang’in en önemli 2. ispatı oldu.bigbang-einstain

Big Bang’in bu zaferi ile birlikte “ezeli madde” kavramı tarihe karıştı. Amerika’lı astrofizikçi Hugh Ross evrenin başlangıcı ile ilgili şunları söylemektedir: “Eğer zaman ve madde, patlamayla birlikte ortaya çıkmışsa, o zaman evreni meydana getiren nedenin, evrendeki zamna ve mekandan tamamen bağımsız olması gerekir. Bu bize Yaratıcı’nın evrendeki tüm boyutların üzerinde olduğunu gösterir.”

Big Bang, evrenin maddesinin ve enerjisinin tüminü barındıran noktanın patlaması ve çok büyük bir hızla uzaya yayılmasıyla gerçekleşmiştir. Muazzam bir hızla etrafa dağılan maddeden, Dünya, Güneş, yıldızlar, galaksiler, tüm gök cisimlerini içine alan ‘çok büyük bir denge’ ortaya çıkmıştır. Hatta, evrenin her yerinde aynı olan ve değişmeyen fizik kuralları oluşmuş, büyük bir düzen meydana gelmiştir. Aradan geçen 15 milyar yıllık zamanda, Big Bang ile ortaya çıkan fizik kuralları hiç bir değişikliğe uğramamıştır. Bu kurallar o kadar ince hesaplar üzerine kuruludur ki, bugünkü değerlerinden milimetrik sapma olsa tüm evrendeki yapıyı ve düzeni ortadan kaldırmaya yetecektir.

Big Bang her yönüyle çok iyi hesaplanmış ve düzenlenmiş bir oluşumdur. Amerika’lı astronom George Greenstein: “Kanıtları inceledikçe, ısrarla önemli bir gerçekle karşı karşıya geliriz. (Evrenin oluşumunda) bir olağanüstü Akıl devreye girmiş olmalıdır.”

 

Etiketler:, , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: Halime YARAR

Fizikçi..

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir