Devlet Memurları İşten Çıkarılabilirler mi?

Memur işten atılma

Memur işten atılma

Devlet memurları da tüm iş sektörlerde olduğu gibi işten çıkarılabilirler. 4857 sayılı iş kanununda ve 657 sayılı kanunda da gerekli açıklamalar mevcuttur ve bu kanunlarda açıkça devlet memurlarının işten çıkarılabileceği açıkça izah edilmiştir. Peki hangi durumlarda devlet memurları işten çıkarılabilir buna bir bakalım. Bulunduğu kurumda İdeolojik ve siyasi manada propaganda yapan ve bu nedenlerle kurumun huzurunu bozan kişiler , devlet kurumunda yasak olan yayın ve broşürleri dağıtmak ve basmak işten çıkarılma sebebidir. Ayrıca vazifesi olmadığı halde amirlerinden izin almadan gizli belgeleri açığa çıkarmak gibi davranışlarda devlet memurunun işten çıkarma sebebi olarak tanımlanırlar. Yurt dışında çalışan memurların da Türkiye’de ki kurumu ile ilgili gizli kalması gereken belegelerin ve bilgilerin dışarıya sızdırılması ayrıca devlet memurunun devlet memurluğuna yakışmayan hal, hareket ve tavırları sergilemesi de devlet memurluğunun bitmesi için yeterli sebeplerdendir. Devlet memurluğunda işten çıkarma yetkisi bağlı bulunduğu devlete ait kurumun yüksek disiplin kurulu’na ait bir karardır. Olaydaki ihmal vb. Davranışlar kurumun yüksek disiplin kuruluna sevk edilir ve bir değerlendirme yapılarak sorgulanmaksızın işden çıkarma kararını verebilir. Yüksek disiplin kurulu işten çıkarma yetkisinin yanın da devlet memuruna uyarma, kınama, maaştan kesme, devlet memurluğunda kademe ilerlemesini durdurma gibi cezalara da tabi tutabilir.

Haksız nedenlerle işine son verildiğini düşünen şahıslar ise , İş feshinin tebliğinden itibaren 30 gün ( 1 Ay) içerisinde iş mahkemesin de işe iade davası açabilir. Bunu somut delillere dayandırarak ıspat ederse devlet memurluğu hakkını yeniden elde etmiş olurlar. Çalışanın iş akdi davranışlarına , işin niteliğine , iş görme becerisine bağlı olarak feshedilemez.

Etiketler:, , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir