Havalandırma Metraj Çıkarma (Autocad)

Autocad’de, havalandırma projelerinde ve diğer tesisat vs. projelerde  metraj çıkarırken dikkat edilmesi gereken hususları ve pratik yöntemleri anlatmayı amaçlayan bir makale yazmak istedim. Teklif hazırlarken metraj çıkarmak zorundasınız ve bu da çok zaman alıyor bildiğiniz gibi..  Bu zamanı minimum düzeye düşürmek önemli bu yüzden aşağıda ki hususları dikkatlice okumanızı öneriyorum.. Sadece havalandırma metrajını anlatacağım ben diğer metraj çıkarmalar da hemen hemen aynıdır.

Sponsor Bağlantılar:

Elimize bir proje geldi diyelimki bu proje 5 katlı bir bina olsun oldukçada karışık havalandırma  kanalları var içeriside .. Açtık projeyi önce tüm katlarda ne var ne yok bir ön fikir oluştu kafamızda. Metrajı çıkarmaya başlamak için maddeleri takip edelim..

  • Öncelikle bize sadece havalandırma kanalları lazım (yada tesisat, borular vs..) artık hangisinin metrajını hesaplayacaksanız. Proje içerisinde duvarlar, odalar ve bir çok çizim bulunur . Amacımız bize lazım olanı alarak projeyi olabildiğince sadeleştirmek. Bunun için projede bolca bulunan tarama çizgileri vardır. Onların üzerine tıklayarak adını yukarıdaki layer menüsünden görebilirsiniz. Layer menüsünden işinize yaramayan bu layerın solunda bulunan güneş simgesine tıklıyorsunuz ve enter’a basıyorsunuz böylece sadece hava kanalları kalmış oluyor. Artık metraj çıkarmak dahada kolaylaştı.
  • Şimdi kendimize Metraj isimli bir layer oluşturalım ve kalınlığını 2mm , rengini de projede olmayan, göze çarpan aykırı bir renk seçelim..
  • Dimension (ölçülendirme) menüsünden metraj çıkarmak oldukça vakit kaybettirir. Öncelikle line özelliklerinizi gösteren line properties araç çubuğumuzu sağ tarafa sabitliyoruz. Metraj layerımız seçiliyken lwt ‘yi aktif hale getiriyoruz.  Kanalın başından line komutuyla çizmeye başlıyoruz . Kanal çapı değişim noktasına tıklıyoruz ve enter’a basmadan diğer kanal çapı değişim noktasına kadar çizerek bu şekilde kanal sonuna kadar devam ediyoruz. Tabi kanal dallara ayrılacağından sonrada bu dalların içine çizgilerimizi çiziyoruz.
  • Diyelimki bu şekilde üfleme kanalımızı komple çizdik bitirdik. Şimdi çizgilere sıradan tek tek tıklayarak sağ tarafa yerleştirdiğimiz araç çubuğundan ” lenght ” çizginin uzunluğunu görebiliriz. Bunları çaplara göre ayırrarak tek tek topluyorsunuz , çevreyle çarparak toplam kanal metrekaresini bu şekilde bulmuş oluyorsunuz.
  • Çok fazla detaya girmiyorum. Emiş kanallarını vs. aynı şekilde yaparsınız. Burada dikkat etmeniz gereken ölçtüğünüz yeri silin böylece karışık projelerde ölçtüğünüz yeri tekrar ölçmezsiniz.

Sponsor Bağlantılar:

Daha çok fazla husus var metraj çıkarmayı hızlandırmak için yazı çok uzadığı için burada kesiyorum. Bir daha ki yazı da diğer maddelere değineceğim . Menfez sayma, paslanmaz sac kullanma gibi.. Takipte kalınız;  facebook, twitter , googleplus , ebülten aboneliği veya sık kullanılanlara bu sayfayı ekleyebilirsiniz. Böylece devamı niteliğinde ki yazımıza da ulaşabilirsiniz. Şimdilik burda sonlandırdık.

 

Google Aramaları:

  • autocad metraj karma
Etiketler:, , , , , , , ,

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yazar: webstar

2002 Yılında sanal mecraya katılan Webstar ; Web Yazılım, Web Tasarım ve SEO alanında kendisini geliştirmiştir. Aynı zamanda Makine Mühendisidir.

Bu yazıya paylaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir